Gandhi

-

Gandhi

Gandhi
SİTE PUANI : 8.2
Gandhi 8.2 / 10 30 kullanıcı oyu.
  • Süre: 191 Dk.
  • Vizyon: 1982
  • Ülke: İngiltere
  • İzlenme: 40150
  • Favori: 11
  • İMDB: 8.1
  • Kalite: 1080P
  • Dublaj
1900'lü yılların başında, Hindistan'dayız... İngiliz sömürüsü altındaki ülke, esareti tüm iliklerinde hissetmekte, özgürlük kavramının hissettirdiklerini günden güne yitirmektedir.

Bu dönem ortaya çıkan bir kişilik, epik bir tarih yazarak, insanlık tarihinin en önemli kahramanlarından biri haline gelecektir. Tüm zamanların en ilham verici kişiliklerinden biri olacak bu adam, Hindistan tarihinin en önemli kişiliği Mahatma Gandhi'den başkası değildir…

Biyografi filmleri türünün en yetkin örneklerinden biri olan Gandhi, birçok sebepten dolayı etkisini asla yitirmeyecek, epik bir yapıttır. Akademi Ödülleri'nde sekiz dalda Oscar kazanan film, 300.000 kişiden oluşan, sinema tarihinin en kalabalık sahnesi rekorunu elinde bulunduran cenaze sahnesiyle hafızalara kazınmıştır...
 Tür: Biyografi, Tarih
Yorum Alanı 10 Yorum Yapılmış
Misafir
Avatar
Ziyaretçi
saadettin 14 Mart 2015, Cumartesi
Şu Filmi Türkçe dublaj olarak aramadığım yer kalmadı, Nihayet burada buldum ve izliyorum, yüz binlerce abuk subuk yabancı filmlere Türkçe dublaj yapanlar böyle tarihin en önemli insanlarını anlatan filmlere kolay kolay Türkçe dublaj yapmıyorlar, aslında dublajcılara kızmıyorum çünkü dublajcılar da kendi ekmeğini kazanmak zorunda, halk hangi filmleri daha çok istiyor sa, dublajcılar da ona göre iş alıp yaoıyorlar, keşke toplumsal olayları anlatan filmler Türkiye'de de merak uyandırsa ve değer bulsa ne iyi olurdu, dublajcılar da bu sefer insanı anlatan filmlere dublaj yaparlardı ve bizlerde izlerdik, ama nerde o günler, gittitkçe geriye giden yozlaşan medeniyetsizleşen bir garip ülkede yaşıyoruz.
Avatar
Ziyaretçi
Admin 14 Mart 2015, Cumartesi
Bizim halkımız Recep İvedik istiyor Sadettin :) Dediğin gibi arz talep meselesi.
Avatar
Ziyaretçi
serkan 07 Şubat 2016, Pazar
mükemmel bir film sakın kaçırmayın
Avatar
Ziyaretçi
metin 15 Şubat 2016, Pazartesi
gerçek bir baş yapıt... aldığı ödülleri gerçek anlamda hak eden bir sanat eseri... her şeyi ile mükemmel.... tek kusuru, hindu-müslüman çatışmasındaki gerçek neden olan ingiliz siyasetini es geçmiş olması...
Avatar
Ziyaretçi
ali 24 Ağustos 2016, Çarşamba
teşekkürler emeginize sağlık mükemmel filmler ekliyorsunuz
Avatar
Üye
  raki 06 Mart 2017, Pazartesi
3 saatlik bir filim mutlaka izlenmesi gereken bir filim olduğunu düşünüyorum izlediğinizde hayata bakış açınıza yön verecek bir eser Hindistan’ın bağımıszlık mücadelesinde İngilizler’in yaptığı korkunç işkenceleri ve katliamları anlatıyor filimde değinilmemiş ama müslüman ve hintlilerin arasındaki çatışmları kızıştıranlar gene ingilizlerdir.
Avatar
Üye
  KRAY 09 Mart 2017, Perşembe
en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi sanat yönetmeni, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kostüm, en iyi kurgu ve en iyi senaryo olmak üzere 8 oscar kazanmis olan ve sinema tarihinin en basarili biyografik filmlerinden biri olarak gösterilen yapit. müziklerini ravi shankar yapmistir. ben kingsley, gandhi’yi canlandirmak icin büyük ugraslar vermis, onlarca kitap okumus, gandhi’nin yasadigi yerleri tek tek gezmistir. dış görünüsünü benzetmek adina da kilo verdirilip, günes altinda yanmasina ugrasilmistir. film, sadece cenaze sahnesi icin 300000 kisinin biraraya getirilmesiyle de epey yanki uyandirmistir.

ayrica filmin türkiye’de de ilginc bir kaderi söz konusu; zira 1983 yilinda iki defa kavga kiyamet yasakli olmus. öncelikle demirel’in, zincirbozan’dayken strateji belirleme amaciyla izlemek istemesi üzerine film mgk tarafindan tüm yurtta yasaklaniyor, toplattiriliyor. ilerki aylarda ise eski pakistan devlet baskani ziya ul hak’in türkiye ziyareti sebebiyle yine bir müddet yasaklanmis.
Avatar
Üye
  gkhnsy 16 Mart 2017, Perşembe
Mükemmel bir insana atfedilmiş mükemmel bir başyapıt bu zamana kadar izlememiş olmam büyük kayıp benim için müslüman hindu ayrımadan bütün insanları birleştirmeye çalıştı. Bu uğurda ömrünü harcadı ne gariptir ki engellemeye çalıştığı şiddet sadece kısa süreyle devam etti bu gün halen pakistan ve hindistan birbirine düşmanca davranmakta. Dünyanın sonu gelene kadar akan kan maalesef hiç durmayacak.
Avatar
Üye
  baskanorhan 03 Mayıs 2021, Pazartesi
çok iyi ben beğendim. adam idealist çizgisinden hiç vazgeçmemiş...
Avatar
Üye
  Liamneeson 27 Şubat 2023, Pazartesi
Mahatma Gandhi…

Üç saati gözüne kestiremediği için filmi izlemeyenler var. Aslında film çok şanslı :D her önüne gelen onu izleyemiyor. Adamakıllı ve ciddi olarak izleyecek olan insanlar izleyebiliyor bu filmi. Şimdi içinizden linçliyorsunuzdur beni ama mesele değil. Kuzenim de böyle yaptı ve ona da böyle dedim o da bana kızdı.

Fakat bana göre her insanın kendine has bir orijinalliği vardır. Her insan, herkes gibi sıradandır fakat hiçkimse gibi de değildir. Dolayısı ile bir insana benzemek çok zordur.

Ben kıngsley burada çok zor olanı en mükemmel şekilde başarmış ve bunu da sadece 3 saatlik bir filme sığdırmış. Halbuki o zamanın şartlarında belki de 2-3 yıl hatta daha fazla sürmüştür çekilmesi. Fakat bakın, sadece 3 saate inmiş. Bu 3 yıl içinde ben kıngsley onun gençliğini, orta yaşlılığını ve yaşlılık zamanlarını canlandırmış. Bu olağanüstü bir şey. Ve bu kadar başarılı olması, gandhinin gerçekte ki her yaşında ki haline bu kadar benzeyebilmesi… elbette makyaj sanatçılarının ve yönetmenin de etkisi büyüktür fakat asıl işi elbette o yaptı.

Bu ben kıngsleyin bireysel oyunculuk başarısının yorumuydu. Fakat öte yandan mahatma gandhi beyaz perdeye tam olarak gerçekte olduğu gibi şeffaf olarak yansıtılmamış.
Yani ideolojilerinde ki herkese hitab etmeyen farklılık beyaz perdeye olduğu gibi geçmemiş. Ya da geçirilmemiş. Fakat onu da bir kenara atacak olursak film, gandhinin başarısını adım adım izleyiciye aktarıyor. Evet üç saat herkes için uygun olmayabilir ama merak etmeyin bir defa izleyeceksiniz. İzlediğinize değecek, ama bir daha izlemek için de can atmayacaksınız :D

Biliyorum fazla uzattım ama bu kadar ödül almış ve ilkleri bünyesinde barındırmış bir film için iki satır yazı sadece. Keyifli seyirler :)