Yağmur Adam

-

Rain Man

Yağmur Adam
SİTE PUANI : 7.4
Yağmur Adam 7.4 / 10 24 kullanıcı oyu.
  • Süre: 133 Dk.
  • Vizyon: 1988
  • Ülke: ABD
  • İzlenme: 39879
  • Favori: 6
  • İMDB: 8.0
  • Kalite: 1080P
  • Dublaj
Çoğumuz, muhtemelen Rainman filmine dek "otizm" kavramına yabancıydık. İşte, muhteşem ikili Dustin Hoffman ve Tom Cruise'un, gerçekten harika bir ikili performans gösterdiği, birbiriyle tamamen zıt karakterli iki kardeşi canlandırdığı "Yağmur Adam", artık bir klasik olarak kabul ediliyor çoğu sinema otoritesi tarafından…

Filmde Los Angeles’ta maddiyata dayalı bir hayat süren fırlama Charlie ile değişik bir hastalığa sahip Raymond'un dramatik ama aynı zamanda komik de olabilen serüvenleri anlatılıyor. Serseri Charlie, yıllardır uzak kaldığı babasının ölümü üzerine 3 milyon dolarlık mirastan yararlanacağını düşünerek hayaller kurar. Oysa kendisine sadece 1949 model bir Buick bırakan babası, servetin tamamını Charlie’nin daha önce varlığından haberdar olmadığı ağabeyi Raymond’a bırakmıştır. Önemli bir ayrıntı ise, Raymond’un bakıma muhtaç, otistik bir dahi olmasıdır!

Maddiyatçı Charlie mirasın en azından bir kısmından vazgeçmek niyetinde değildir. Bunun için Raymond’u kaldığı klinikten kaçırıp ülke çapında bir seyahate çıkarır. Yol boyunca ağabeyinin yaşamı zorlaştıran alışkanlıklarıyla çileden çıksa da otistik adamın matematik ve hafızalama konusundaki insanüstü yeteneği karşısında bol bol hayrete düşer.

Nihayetinde Las Vegas’taki kumarhanelerde bu az bulunan kabiliyetten yararlanarak hile yapmaya bile çalışır. Yol boyunca Charlie, sadece Raymond’u değil, geçmişinin bir parçasını ve belki de kendini keşfetme fırsatı da bulacaktır.

Dört adet Oscar heykelciği yönetmen Barry Levinson’a, senarist Ronald Bass’a, başroldeki Dustin Hoffman’a ve elbette Yağmur Adam filminin kendisine layık görülmüştü. Tom Cruise ise ödül töreninden eli boş dönmüştü.
 Tür: Dram, Macera
  Filmin Yönetmen ve Oyuncuları
Yorum Alanı 6 Yorum Yapılmış
Misafir
Avatar
Üye
  hatay2002 08 Aralık 2016, Perşembe
28 yıllık harika bir yapım ama finali daha iyi olabilirmiş . ımdb puanı yılına göre film için gayet uygun bir puan . boş vakitde sıkılmadan izleyeceğiniz bir dram filmi
Avatar
Üye
  Sinetros 13 Şubat 2017, Pazartesi
Film hiç sıradan değil ve muhteşem bir hikayesi var. Başrolleri paylaşan usta oyuncular da filmi daha iyi bir konuma taşıyor. Filmin İngilizce kitabını okumuştum daha filmi izlemeden önce. Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Filminin olduğunu bilmiyordum. Görünce hemen izlemem lazım dedim. Gerçekten de izlemem lazımmış. Film, otizmin nasıl bir yetenek ve nasıl bir problem olduğunu oldukça iyi bir şekilde açıklıyor. Para ve sevginin önemine de yer veriliyor. Hikaye açısından gerçekten çok iyi. Sonu hikayeye göre biraz kötü olmuş. Yani iyi bir hikayenin sıradan bir sonunun olması bence hoş olmamış. Ama izlemeyen de çok şey kaybeder.
Avatar
Üye
  gkhnsy 26 Şubat 2017, Pazar
Tom un en sevdiğim filmlerindendir (hoş sevmediğim filmi de yok ya) ama harika bi şey izlemeen çok şey kaçırır.
Avatar
Ziyaretçi
emrah 02 Nisan 2017, Pazar
müthiş bir sonu var harika bir film olmuş,
Avatar
Üye
  Samsunspor 06 Ağustos 2017, Pazar
Film mükemmel kesinlikle sıkılmadan izleyebileceğiniz bir yapıt. Bu tarz filmler gerçekten çok ilgimi çekiyor. Forest Gump, Temple Grandin, My Name İs Khan gibi filmlerde otizmi konu alıyor. İzlemenizi öneririm.
Avatar
Üye
  alperen48 02 Kasım 2017, Perşembe
Aldığı 4 oscar ödülünü sonuna kadar hak eden efsane bir film.